ODTÜ | Sosyal Bilimler Enstitüsü | Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı
ODTÜ Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği
Tarih: 06.03.2016 20:19
   

"Umudun Kızları" film gösterimi ve ardından filmin yönetmeni Ayşegül Selenga Taşkent ve yapımcısı Delizia Flaccavento'nun katılımıyla panel

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü haftasında düzenlenen etkinlikler kapsamında 10 Mart 2016 Perşembe günü saat 17:30'da Fizik bölümü U3 salonunda "Umudun Kızları" filmi gösterilecektir. Gösterim sonrasında filmin yönetmeni Ayşegül Selenga Taşkent ve yapımcısı Delizia Flaccavento'nun katılımıyla panel yapılacaktır. 

Film Türkçe olup Ingilizce altyazıyla gösterilecektir.

Ayşegül Selenga Taşkent imzası taşıyan Umudun Kızları, Van’da eğitim mücadelesi veren bir avuç kız çocuğunun hikayesini anlatan bir yapım. Film, kız çocuklarının karşılaştığı maddi zorluklara ek olarak, onların eğitim ve özgürlük yolunda karşılarına çıkan baskıcı toplumsal ve kültürel normları da oldukça başarılı bir şekilde betimlemektedir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin katkılarıyla hayallerine bir nebze daha yaklaşan kız çocukları, karşılarında bu sefer başka engeller bulmaktalar. Filmde, bir yandan Doğu-Batı arasındaki fırsat eşitsizlikleri eleştirilirken, öte yandan ataerkil toplum düzeninin Kadın-Erkek dualitesinde hangi tarafı kayırdığı ve güç dengelerinin nasıl pamuk ipliğine bağlı olduğu gösterilmektedir. Filmin en çarpıcı eleştiri noktalarından birisi; Yeliz, Besna, Birgül ve diğerlerinin, kendi gelecekleri üstünde bir ağabey, amca ya da köy muhtarı kadar söz sahibi olamaması! Taşkent’in çok şey gösteren, ama yorumu izleyiciye bırakan bu filmi, bir kez daha akıllara şu soruyu getiriyor; Doğu’da kadın olmanın anlamı nedir?

Filmin fragmanı için tıklayınız.