Son Güncelleme:
02/06/2017 - 13:07

METU Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı Kadının Statüsü ve Sonrunları Genel Müdürlüğü aracılığı ile sağlanan Birleşmiş Milletler (UNDP) desteğiyle Şubat 1994te kurulmuştur.

Programın temel özelliği displinlerarası bir yapıya sahip olmasıdır. Hem öğretim üyesi kadrosunun hem de programa kabul edilen öğrencilerin farklı eğitim dallarından geliyor olmaları ODTÜ Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programına özgün bir zenginlik kazandırmaktadır. ODTÜ Kadın Çalışmaları Programının öğretim üyeleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İşletme, Tarih ve Psikoloji bölümlerinde eğitim veren ve kadın çalışmaları alanında uzun yıllardır araştırmalar yürüten, ulusal ve uluslarası nitelikli uzmanlardan oluşmaktadır.(ek1) ODTÜ Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programına kurulduğundan bu yana kabul edilen öğrenciler ise Sosyoloji, Psikoloji, Felsefe, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İktisat, Matematik, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Fizik Öğretmenliği, Tıp ve Endüstri Mühendisliği gibi çeşitli lisans bölümlerinden mezun olup, kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet konularında eğitim alma amacını güden; burada aldıkları eğitimi kendi alanların verdiği deneyimlerle destekleyerek konuya çok boyutlu bir yaklaşımın geliştirilmesine katkı yapma amacı olan kişilerden oluşmaktadır.

ODTÜ Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı tezli ve tezsiz olmak üzere iki alt programdan oluşmaktadır. Programımız bünyesinde bugüne kadar 23 tezli, 17 tesiz olmak üzere toplam 40 kişiye Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans derecesi verilmiştir.